SEO Uzmanlığı

İnternette erişilir, bulunur olma, arama motorlarında kendi konunuzda, anahtar kelimelerinizde iyi bir sıralamaya sahip olma, sitenize trafik çekme… SEO uzmanlığı sizlere bunları sağlıyor. Sitenize organik trafik çekme şansınız ve potansiyelinizi arttırmak için yapılan uygulamalara Arama Motoru Optimizasyonu, Search Engine Optimization, SEO uygulamaları diyoruz. En geniş manası ile SEO, değişik arama motorlarında sitenizin tanınması ve öncelik kazanması için yapılması gereken metot ve stratejilerin birleşimi demektir. Arama motorları derken, bunun öncelikle Google olduğunu da belirtmek gerekir.

Şimdi sizlere, SEO uzmanlığı nedir, biraz da ondan bahsedelim.

SEO Uzmanlığı Nedir

Bahsettiğimiz metot ve stratejileri, SEO uygulamalarını, arama motorlarından öncelik kazanmanızı, sitenize trafik çekmenizi, yarıştığınız anahtar kelimelerde rekabet etmenizi ve rakiplerinizi geçmenizi sağlayan, bu yöntemleri geliştiren uzmanların, SEO uzmanlarının yaptığı işe SEO uzmanlığı denir.

Kısaca SEO uzmanlığı, sitenizin, sizin, ürünlerinizin promosyonunu, reklam ve tanıtımını, özendirilmesini ve sizlerin alıcılar, müşteriler, okuyucular ile buluşmanızı, onlara erişmenizi, hitap etmenizi sağlayan bir uzmanlık alanıdır.

SEO Uzmanlığı Neleri Gerektirir

SEO uzmanlığı, sihir, ya da anlaşılması aşırı zor bir iş değildir. Aslında, basamak basamak, adım adım takip edilmesi gereken bir süreçtir. SEO uzmanlığı neleri gerektirir sorusunun cevabını birkaç maddede sıralayacak olursak:

1. Arama motorlarının nasıl düşündüğünü anlama

2. Bilgi, arama motorları ne yaparlar bunu öğrenme.

3. İspatlanmış teknik bilgiyi öğrenme.

4. Tecrübe, deneme yanılma yoluyla elde edilmiş, yapılan uygulamalardan kazanılan bilgi birikimi.

Bu tecrübe, bilgi birikimi, SEO uzmanlığı konusunda, belirli SEO araçları vasıtası ile elde edilen bilgilerin sağlıklı bir şekilde yorumlanmasını sağlar. SEO uzmanlığı, birçok aracı, profesyonel bir şekilde sizin sitenizin, ürününüzün, iş teklifinizin analizinde kullanılmasını ve bunların en iyi şekilde değerlendirilmesini gerektirir.

SEO uzmanlığı, rakiplerinizden, her zaman bir adım önde olmayı gerektirir. SEO uzmanlığı, SEO ayarları yaparken, her zaman doğru adımlar atmak zorunda olduğunuzu da unutmayın.

SEO uzmanlığı bir işi aldığınızda, o işi sürekli olarak takip etmenizi, gerekli işlemleri yapmanızı, stratejinizi uygulamanızı gerektirir.

SEO Uzmanı Ne yapar?

Bir SEO uzmanı ne yapar, bahsettiğimiz metodoloji ve stratejiler nelerdir? şimdi de biraz bu konuya açıklık getirelim. Özetle anlatacak olursak:

Site içi optimizasyon

Bir SEO uzmanı, site içi optimizasyon yapar. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu site üzerinde yapılacak gerekli düzenlemeleri ve daha çok sitenin içeriği ile alakalı iyileştirmeleri, SEO uygulamalarını kapsar.

  • İçerik yazımı, site içi optimizasyonda en önemli işlerden birisidir. Sadık ziyaretçiyi sağlayacak, sayfada ziyaretçilerin okuma sürelerini arttıracak çok yararlı, olması gereken bir uygulamadır. Kaliteli yazılmış içerik olmadan, iyi bir SEO uygulaması yapılması imkânsızdır. Bu şekilde, kalitesiz içerik ile hazırlanmış siteler içi yapılacak SEO uygulamaları, daha çok SEO manipülasyonuna girer ve asla tavsiye ettiğimiz bir yöntem, çalışma biçimi değildir.
  • Etiketler, bir diğer, site içi optimizasyon araçlarındandır. Ziyaretçilerinize sunulmayan ama erişilebilir olan ve arama motorlarının gördüğü <head> bölümündeki meta, description gibi etiketler, taglar da site içi optimizasyonda önemli yer tutarlar.
  • Site içinde, linkler ile alakalı çalışma yapılmalı, bağlantılar, kontrol edilmelidir. Hem arama motorları, hem de ziyaretçiler için düzenli bir bağlantı düzeni olmalıdır.
  • Anahtar kelimeler üzerinde çalışma yapmalı, sitenizde hangi kelimelerin yüzde kaç oranla bulunduğunu analiz etmelisiniz.

Site dışı optimizasyon

Siteniz dışındaki uygulamalar bütününe, site dışı optimizasyon, site dışı SEO çalışmaları denir.

  • Sitenizin, belirli saygın dizinlerde yer alması önemli bir site dışı optimizasyon uygulamasıdır. Bir SEO uzmanı, bir siteyi, dizine nasıl kaydedeceğini iyi bilmelidir.
  • Site dışında, sizden bahseden makaleler, size link veren yazılar önemli bir yer tutar. Bir SEO uzmanı, üzerinde çalıştığı, SEO uygulaması yaptığı siteyi, içerik çalışmasından sonra saygın bir site haline getirir ve o konuda otorite bir site olarak, ondan bahsedilmeye başlanır.
  • Forum ve bloglar, sitenizden bahsedilmesi için, önemli araçlardır. Forum ve blog dünyası, her geçen gün çok gelişiyor ve büyüyor. İlgili sitelerden bağlantı almak, sizin yazılarınızdan parçalar yayınlanması önemlidir.
  • Sosyal ağlar, forum ve bloglar gibi, yararlanılması ve SEO uzmanı tarafından takip edilmesi gereken, site dışı optimizasyon uygulamalarındandır.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur

Arama motorları kolay anlaşılır sistemler değildirler. Aynı şekilde, sıralama algoritmalarının nasıl çalıştıklarının tam olarak, basit bir açıklaması yoktur. Sıralamayı etkileyen, arama motorunun algoritmasını anlamanızı sağlayan çok fazla kriter vardır. Bir SEO uzmanı, bu kriterleri bilen, anlayan, başarı hikayeleri ile sizlere çalışmalarını referans gösterebilecek kişidir.

SEO uzmanı olmak, SEO uzmanlığı gerektiren işleri yapmanızdan, bu bahsettiğimiz özelliklere sahip olmanız sayesinde olunur. Bu bir süreç, bir eğitim, bir tecrübe işidir.

Girişimci ruha sahip olmalı, çok farklı araç ve kaynağı kullanabilmeli ve belirli projelerinizi hayata geçirmelisiniz. SEO uzmanı olmak, bir SEO uzmanı olarak çalışmak istiyorsanız, öncelikle SEO kelimesinde Google sıralamasında saygın bir yere sahip olmalısınız.

Sizlere, bir SEO uzmanı olarak, her zaman Konya Seo | Konya Seo Uzmanı | Google da İlk Sayfa üzerinde bilgiler paylaşarak destek sağlamak, bilgiler vermek istiyoruz. Kendinizi hazır hissettiğinizde, siz de şirketinizi kurabilir, SEO uzmanlığı yapabilirsiniz. SEO Soru Cevap sitesinde SEO hakkında soruları inceleyebilir, cevaplarını okuyabilirsiniz. Yeni sorular sormak için SEO soru cevap sitemize üye olabilirsiniz.

SEO UYGULAMA SÜRECİ


YOL TARİFİ

WHATSAPP

ARA